Skate-park.pl
100% made in Poland

CELEM POWSTANIA TEJ STRONY JEST PRZEKAZANIE WAM INFORMACJI, JAKIE DZIAŁANIA MOŻNA PODJĄĆ, BY JAK NAJSKUTECZNIEJ ROZMAWIAĆ Z URZĘDNIKAMI I ZWIĘKSZYĆ SZANSE NA ZBUDOWANIE SKATEPARKU W WASZEJ OKOLICY.

Konsultacje

Po pozytywnym przyjęciu pomysłu na budowę skateparku, przyjdzie czas na konsultacje w sprawie miejsca i elementów. Możliwe, że na takie spotkanie uda się umówić też przedstawiciela którejś z firm budującej skateparki i od razu, z wykorzystaniem na miejscu programu oraz projektora, powstanie wstępna koncepcja parku. Taki projekt może być na tyle dobry i odpowiadający wszystkim, że po końcowych szlifach w miarę szybko może dojść do realizacji. Ale może też być punktem wyjścia do dalszych zmian - ważne by jak najszybciej ustalić przynajmniej szkielet elementów, które na pewno znajdą się w skateparku, a nie zmieniać ciągle całość, co niepotrzebnie wydłuży sprawę. Ostatecznie firmy projektujące lub budujące skateparki mogą przygotować jakieś propozycje parków np. 2 lub 3 do wyboru.

Na konsultacjach i przy projektowaniu trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy i ustalić:

  1. Kto będzie jeździł: deskorolkarze, rolkarze, rowerzyści czy wszyscy ?
  2. Jakie elementy muszą się znaleźć w skateparku, a które będą opcjonalne ? Można ustalić jakąś listę (hierarchię ważności).
  3. Ile jest miejsca pod skatepark, jaka jest wielkość placu ?
  4. Czy będzie to nowy plac czy jakiś można zaadoptować pod skatepark ?
  5. Jak jest to istniejący plac to jaka jest nawierzchnia (najlepiej betonowa) ?
  6. Gdzie będzie ten plac ? Czy przypadkiem nie 50m od domów ? Bo jeśli tak to będą skargi od mieszkańców na hałas (minimalna, rozsądna odległość od zabudowań mieszkalnych to 200m).
  7. W jakiej technologii będzie skatepark ?
  8. Czy będzie zakup tylko elementów czy będzie to większa inwestycja np. plac + elementy ? W drugim przypadku jeśli jest budowany większy obiekt to będą potrzebne pozwolenie na budowę i inne dokumenty. Wtedy do tego zadania najlepiej wynająć biuro projektowe z doświadczeniem w projektowaniu skateparków np. MODUS.
  9. Przed projektowaniem dobrze znać orientacyjny budżet jaki Miasto/Gmina chce przeznaczyć na skatepark, aby podczas projektowania wyobraźnia projektanta i młodzieży zbytnio się nie rozwinęła. Firma musi bowiem przygotować kosztorys i może okazać się, że WARTOŚĆ SKATEPARKU JEST WIĘKSZA NIŻ ZAKŁADA MIASTO/GMINA. W takim przypadku miastu braknie kasy i nie wybuduje skateparku (a do tego np. pieniądze przepadną w następnym roku budżetowym).
  10. Po ustaleniu koncepcji parku, firma koniecznie musi przygotować wzór specyfikacji wykonania skateparku, aby np. nie okazało się, że park będzie pokryty plastikiem, przybitym gwoździami itp.
  11. Bardzo ważne przy projektowaniu i późniejszej budowie jest doświadczenie wykonawcy - referencje, ilość i jakość wykonanych skateparków.

Konsultacje z młodzieżą są bardzo ważne. To oni bowiem będą jeździć, więc sami wiedzą najlepiej jakie przeszkody powinny się znaleźć w skateparku.

Sloconcept.eu