Skate-park.pl
100% made in Poland

CELEM POWSTANIA TEJ STRONY JEST PRZEKAZANIE WAM INFORMACJI, JAKIE DZIAŁANIA MOŻNA PODJĄĆ, BY JAK NAJSKUTECZNIEJ ROZMAWIAĆ Z URZĘDNIKAMI I ZWIĘKSZYĆ SZANSE NA ZBUDOWANIE SKATEPARKU W WASZEJ OKOLICY.

O Skateparkach

Old skatepark

Skateboarding w Kalifornii

Ojczyzną skateboardingu jest Kalifornia. To tam, jak głosi legenda, surferzy dopięli kółka od wrotek do desek surfingowych i narodził się skateboarding. Do dziś odbywają się tam największe imprezy i mieszkają największe gwiazdy tego sportu.

Pierwsze skateparki powstały w połowie lat siedemdziesiątych. Najczęściej jako pierwszy skatepark podaje się Carlsbad Park w Kalifornii. Został on oddany do użytku w marcu 1976 r. Jednak niewiele wcześniej w Australijskim mieście Albany został otwarty inny skatepark, i to on zasługuje na miano pierwszego. Co więcej, w przeciwieństwie do Carlsbad Park, skatepark z Albany funkcjonuje do dziś. Warto wspomnieć, że powstał on w wyniku starań grupy lokalnej młodzieży, która się zorganizowała i naciskała na lokalne władze, by zapewniły im miejsce do uprawiania ich ulubionego sportu. Młodzież nie tylko skłoniła władze do budowy, ale również sama zebrała i przeznaczyła na nią 6000$. Otwarcie tego pierwszego, specjalnie przeznaczonego dla deskorolkarzy parku, przyciągnęło ówczesnego mistrza skateboardingu Russa Howla i liczne media z całego świata. Od tego czasu na całym globie powstały tysiące większych i mniejszych skateparków. Choć mekką deskorolkarzy pozostaje Kalifornia, największy skatepark znajduje się obecnie w Chinach. Skatepark w Shanghaiu, zbudowany w październiku 2005 r., zajmuje powierzchnię 13 700 m2.

Skateboarding w Polsce

Do Polski skateboarding trafił z dużym opóźnieniem i właściwie dopiero od kilku lat można mówić o dynamicznym wzroście popularności jazdy na deskorolkach, rolkach czy BMX-ach. Choć opóźnienie wciąż jest bardzo duże, a dobre, duże skateparki ciągle są rzadkością, to sytuacja nieustannie się poprawia. Obecnie w Polsce istnieje ponad 200 skateparków, od małych, składających się z dwóch najazdów i jednej, dwóch przeszkód, po największe jak Zajezdnia 31 we Wrocławiu, skatepark na Białołęce w Warszawie czy poznańska "Wyspa". Jak w Polsce ciągle daleko do przyzwoitych warunków jazdy niech świadczy następujący fakt: według Tony Hawk Foundation, zajmującej się promowaniem budowania skateparków, przeciętny skatepark ma około 930 m2, a minimum powinno być ponad 700 m2. Tymczasem w Polsce zdecydowana większość skateparków jest znacznie mniejsza. Największy skatepark, czyli wrocławska Zajezdnia, zajmuje powierzchnię 2400 m2.

 Vademecum Skatepark

 

Slo Concept Skatepark , pumptrack, flowpark

 

Sloconcept.eu